haberler & gelişmeler

Dünyanın önde gelen global dağıtım sistemlerinden Travelport - Galileo (NYSE:TVPT) ile Türkiye ve yakın coğrafyanın lider online seyahat platformu IATI, "Global İşbirliği Anlaşması" imzaladılar.

Umman, Muskat’ta imzalanan ve her iki tarafa da önemli ekonomik avantajlar sağlayan anlaşma çerçevesinde iki firmanın ürün ve teknoloji alanındaki işbirliklerinin kapsamı daha da genişliyor.

IATI ve Travelport daha önce de IATI’nin faaliyet gösterdiği 51 ülke için işbirliği anlaşması imzalamışlardı.

İmzalanan bu anlaşma ile iki şirket IATI’nin faaliyet gösterdiği tüm 62 ülkede işbirliği yapacak.

180 ülkede 4000 çalışanı ile seyahat firmalarına dağıtım, teknoloji, ödeme ve mobil sistemler sunan Travelport 2016 yılının sonunda 2,4 milyar USD ciroya ulaşmıştı.

Türkiye, Avrupa, Rusya, BDT ülkeleri ve Ortadoğu başta olmak üzere 62 ülkede en yaygın kullanılan Online Seyahat Platformu olan IATI, Acente sistemi, Aerobilet ve HWEB markaları ile seyahat sektöründe hizmet veriyor.

30 bin acentesi ile günde 20 binden fazla seyahat işlemi gerçekleştiren IATI aynı zamanda havayollarının lider acentesi ünvanını elinde bulunduruyor.

Türkiye’nin "En Global 100 Şirketi" arasında yer alan IATI, 2016 yılında da cirosunu en fazla arttıran turizm şirketi olmuştu. 1 Milyar TL'yi aşan cirosu ile IATI, Fortune 500 listesinde 176. sırada yer alıyor.

IATI’nin yıl sonu cirosunun 2 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image

Türkiye’nin en önemli ekonomi dergilerinden biri olan Capital dergisi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı Capital 500 listesini açıkladı.

Cirosu 1 milyar TL’yi aşan IATI, bu performansıyla listede 217. sırada yer aldı. IATI geçen sene listede 235. sırada yer alıyordu.

Antalya'daki en büyük 2. şirket IATI

Antalya'dan sadece 5 şirketin girebildiği sıralamada IATI 2. sırada yer alarak Antalya’nın en büyük 2. şirketi oldu. İl sıralamasında tur operatörü ve otellerin yer almaması dikkatleri çekti.

Ticaret ve Hizmet kategorisinde Antalya’dan listeye girebilen tek şirket IATI

Sektörel olarak yapılan kategoriler arasında Ticaret ve Hizmet firmaları arasında yer alan IATI, ülke genelinde en büyük 8. Ticaret ve Hizmet Şirketi olurken bu listeye Antalya’dan başka bir şirket giremedi.

Yıl sonu cirosu 2 milyar TL

Yılın ilk altı ayında 1 milyar TL ciroyu aşan IATI’nin yıl sonu itibari ile 2 milyar TL ciroya ulaşması bekleniyor.

IATI News Image IATI News Image IATI News Image

Her yıl Fortune dergisi tarafından düzenlenen “Fortune 500” listesi açıklandı.

Cirosu milyar TL barajını aşan IATI, %16.1’lik büyüme ile Antalya ilinde cirosunu en fazla arttıran şirket oldu.

Türkiye genel sıralamasında 176. sırada yer alan IATI, hizmet sektöründe yaşanan genel düşüşe rağmen, bu sıralamada da 8 sıra yükselme başarısını gösterdi.

IATI geçen sene genel sıralamada 184. sırada bulunuyordu.

Seyahat sektöründe ihracatını en fazla arttıran şirket IATI

İhracat rakamları 700 milyon TL’ye yaklaşan IATI, bu alanda da geçen seneye göre %13.2 büyüme göstererek seyahat sektöründe ihracatını en fazla arttıran şirket oldu.

IATI Türkiye’nin en verimli şirketleri arasına girdi

Özkaynaklarının 200 katına yakın net satış geliri elde eden IATI, bu performansı ile Türkiye’nin özkaynak devir hızı en yüksek 4. şirketi oldu.

Toplam aktiflerinin 7.5 katı satış rakamına ulaşan IATI bu performansı ile de aktif devir hızı sıralamasında 12. sıraya yükselerek Türkiye’nin en verimli şirketleri arasına girdi.

Antalya il bazında 2. sıraya yükseldi.

Turizm sektöründe 2016 yılında yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen büyümesini sürdüren IATI, 2016 yılı performansı ile Antalya’nın en büyük 2. şirketi haline geldi. Daha önceki yıllarda bu listede yer alan şirketlerin 2016 yılı performanları ile ilk 500’e giremedikleri ya da %70 yakın küçülme yaşadıkları gözlemlendi.

2017 yılı ciro beklentisi 2 milyar TL

Bu yılın ilk 6 ayında 2016 satış rakamlarına ulaşan IATI’nin yıl sonu cirosunun 2 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.

Platin Dergisi ve IPSOS Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Global 100 Şirketi” araştırması sonuçlandı.

Bilanço verileri, katma değerli üretim verileri, yaygınlık ve bilinirlik kriterlerine göre belirlenen ilk 100 şirket arasına IATI de girdi.

54 ülkede 30 bine yakın acente tarafından kullanılan ve günde 20 bine yakın seyahat işlemi gerçekleştiren IATI, Türkiye’de ve yakın coğrafyalarda kullanılan en yaygın seyahat platformu konumunda.

Dereceye giren şirketler, Türk Telekom ana sponsorluğunda, Deik ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı’nın katkılarıyla 24 Şubat Cuma günü Four Seasons İstanbul’da gerçekleşen törenle ödüllendirildi.

Gecede Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman yaptığı konuşmada Platin Global 100 listesi ile amaçlarının Türkiye’nin ihracat ve yurtdışı tanıtım şampiyonlarına hak ettiği değeri vermek, örnek uygulamalarının ve üstün başarılarının Türk iş dünyasına rol model olmasını sağlamak ve farklı platformlarda markalarımızın gelişimini desteklemek olduğunu söyledi. Ayrıca "Global dünyada faaliyet göstermeye cesaret etmiş her şirket bir ticari müessese olduğu kadar, aynı zamanda bizim için milli bir zenginlik ve milli bir duruştur. ”dedi Yeni Türkiye’nin ve Yeni Ekonomi’nin Ödül Töreni olarak konumlandırılan Platin Global 100 Ödülleri Türkiye ekonomisinin gücünün bir göstergesi olacağının da altını çizdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mehmet Büyükekşi de Platin Global 100 ödülleri gecesine teşrif ederek bu önemli gecede konuşma yaptı. Büyükekşi “2023 hedeflerine yürüdüğümüz şu günlerde, Sizler oldukça kritik öneme sahipsiniz . Başarılarınızı yakından takip ediyoruz. Gerek gerçekleştirdiğiniz ihracatla gerekse de güçlü duruşunuzla göğsümüzü kabartıyorsunuz.

Ve biliyoruz ki;

“Marifet İltifata Tabidir İltifatsız Marifet Zayidir” diyerek ödül alan tüm şirketleri tebrik etti.

IATI News Image IATI News Image